Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Śledztwa ws. Orlenu trafią pod nowe skrzydła? "Duży zakres materiału dowodowego"

4
Podziel się:

Śledztwa dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem oraz podejrzenia zaniżania cen paliw przez koncern mogą trafić do Prokuratury Krajowej. Jednostka, która teraz zajmują się tymi sprawami, mówi o dużej wadze obu postępowań, a także dużym zakresie zgromadzonego materiału dowodowego.

Śledztwa ws. Orlenu trafią pod nowe skrzydła? "Duży zakres materiału dowodowego"
Prawdopodobnie Prokuratura Krajowa przejmie śledztwa ws. Orlenu (Getty Images, Beata Zawrzel/NurPhoto)

"Wniosek o przejęcie śledztw został opracowany i zostanie przesłany drogą służbową, za pośrednictwem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, do Prokuratury Krajowej" - przekazała PAP Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej, pytana o aktualny bieg postępowań ws. fuzji Orlenu z Lotosem oraz podejrzenia zaniżania cen paliw przez koncern.

Prokurator dodała, że powodem wnioskowanej zmiany jest m.in. duża waga obu postępowań oraz duży zakres zgromadzonego materiału dowodowego. Dokument najpierw trafi do Łodzi, ponieważ Prokuratura Okręgowa w Płocku podlega łódzkiej Prokuraturze Regionalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Są godziny monologów do analizy". Ekspert: prezes NBP ma wiele na usprawiedliwienie

Dwa śledztwa ws. Orlenu za prezesury Daniela Obajtka

Śledztwo w sprawie podejrzenia zaniżania przez Orlen cen paliw wszczęto 17 stycznia tego roku. Obejmuje ono okres od 1 sierpnia do 31 października 2023 r.

Postępowanie ma ustalić, czy poprzez nadużycie uprawnień bądź niedopełnienie obowiązków przez osoby zarządzające Orlenem mogło tam dojść do niezasadnego zaniżenia cen paliw względem cen rynkowych, a co za tym idzie - do sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w spółce w nieustalonej dotychczas kwocie.

Z kolei postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem płocka prokuratura wydała 22 stycznia. Dotyczy ono podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu spółki, a także inne osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi, w związku z prowadzeniem negocjacji, ustalaniem warunków i podpisaniem umów ws. połączenia z Grupą Lotos w Gdańsku.

Na tym nie koniec. Śledztwo dotyczy też m.in. podpisania umów związanych ze zbyciem 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco, co spowodować miało szkodę Orlenowi w kwocie nie mniejszej niż 4 mld zł. W tym zakresie postępowanie obejmuje okres od początku 2018 r. do 30 listopada 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Kaszub
1 tyg. temu
Czy nowy prezes Fąfara dał panom redaktorom zlecenie na Obajtka???
brzęczybrzuch
1 tyg. temu
tak w 2010 za 14 mln akcji Lotosu zapłacono 406 mln złotych pan Fąfara miał w tym swój udział, 20 mln akcji KGHM za 2,06 mld 70 mln akcji spółki Enea za 1,134 mld czy Bogdanki i wiele innych tak więc bez napinki o sprzedaży Polskich Hut za bezcen tez nie wspomnę ale to miller chyba
~123
1 tyg. temu
Dmuchamy balonik, dmuchamy. Czym dłużej tym lepiej. Za rok już nikt nie będzie pamiętał jak było na prawdę. Wtedy ryży na białym koniu ogłosi straty Orlenu jako swój sukces. Bo jego ludzie potrafią najwyżej rozdać cudze a już na pewno nie zarobić. Więc się pokaże że te stare zyski to był przekręt a teraz nowe ryże straty są praworządne. UE przylepie neo prokuratorzy też Bodnar pogada i po sprawie. A Niemiec się cieszy
Zniesmaczony ...
1 tyg. temu
Dlaczego Obajtek I Mafia z Pis nie siedzą w areszcie. Skandal